בחילות והקאות לאחר כימותרפיה (CINV – Chemotherapy induced nausea and vomiting ) הן תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של טיפולי כימותרפיה. הן מקשות על התפקוד היומיומי ופוגעות באיכות החיים. הן גורמות לחולשה, לאיבוד משקל ולחוסר איזון תזונתי. החדשות הטובות הן, שישנן דרכים להפחית ואפילו למנוע בחילות והקאות בעקבות כימותרפיה.

למה חשוב למנוע בחילות והקאות?

ללא טיפול מונע, כ- 70% עד 80% מהמטופלים המקבלים כימותרפיה עלולים לסבול מבחילות והקאות. מעבר לאי נוחות מיותרת, בחילות והקאות עשויות לפגוע ביכולת של הגוף לספוג נוזלים ומזון ואף לגרום לתופעות שונות, ביניהן:

התייבשות
חולשה
ירידה מהירה במשקל
פגיעה במאזן המלחים
תת-תזונה
פגיעה בתפקוד
פתיחה של פצע ניתוחי.

אם תופעות אלה מתגברות הן משפיעות על התפקוד היומיומי, על איכות החיים ולעיתים אף על נכונותם של מטופלים להמשיך בטיפול הכימותרפי. במקרים קשים, בחילות והקאות, והתופעות המתלוות אליהן, עלולות להוביל להפחתת המינון הרצוי של הכימותרפיה, לקיצור הטיפול ואפילו להפסקת הטיפול הכימותרפי לחלוטין.

האם בחילות והקאות הן חלק בלתי נפרד מהטיפול הכימותרפי?

למרות שבחילות והקאות הן תופעות לוואי שכיחות של כימותרפיה, הן לא חייבות להיות חלק מהטיפול. אפשר להפחית ואף למנוע אותן. הטיפול בהקאות ובחילות הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול במחלה שלך. אם אתה או אדם קרוב אליך עומדים לקבל  טיפול כימותרפי, מומלץ להתייעץ עם הרופא כיצד ניתן למנוע או להפחית בחילות והקאות, עוד לפני תחילת הטיפול. מניעת תופעות אלה כבר מהטיפול הראשון תגביר את סיכויי ההצלחה של הטיפול המניעתי בבחילות והקאות גם  בטיפולים הבאים.

 

למידע נוסף על: